Skontaktuj się z naszym doradcą:  +48 606 377 000

Pielęgnacja ciemnych ubrań – powiedz „DOŚĆ!” wyblakłym i wyświeconym tkaninom
Pielęgnacja ciemnych ubrań – powiedz „DOŚĆ!” wyblakłym i wyświeconym tkaninom

Czarne i ciemne ubrania są ponadczasowe i uniwersalne. Nigdy nie wychodzą z mody. Granat i czerń to klasyka, która pasuje do wszystkiego. Nic dziwnego więc, że ubrania w ciemnych kolorach ma niemal każdy z nas. Niestety – ciemna odzież ma też swoje wady. Trudno utrzymać ją w idealnym stanie, gdyż łatwo blaknie. Widać też na niej każdy pyłek i kłaczek, nietrudno też o różne zabrudzenia. Czy wiesz, w jaki sposób dbać o czarne i ciemne ubrania, by długo wyglądały jak nowe?

Jak prać ciemną odzież?

Ciemne i czarne ubrania najlepiej prać w niskich temperaturach, maksymalnie do 40°C. Wyższe mogą powodować płowienie materiału. Najlepiej używać płynu do prania przeznaczonego do ciemnej odzieży – dzięki temu ubrania dłużej zachowają kolor. Unikaj prania czarnych ubrań w proszku do prania, gdyż może on zostawiać na nich nieestetyczne ślady. Wywracaj odzież na lewą stronę – wtedy przyczepia się mniej drobinek i paproszków. Jeśli chodzi o wirowanie, stosuj się do zaleceń producenta na metce. Większość ciemnych i czarnych ubrań znosi świetnie nawet wysokie obroty bębna.

Jak suszyć czarne ubrania?

W przypadku ciemnych ubrań kluczowe jest suszenie ich z dala od bezpośredniego słońca. Promieniowanie UV ma ogromny wpływ na płowienie kolorów! Koniecznie rozwieszaj je na lewej stronie – najlepiej w domu. Jeżeli natomiast posiadasz suszarkę bębnową, ze spokojem możesz stosować się do zaleceń na metce. Wątpliwości można mieć co do takich rzeczy, jak ciemne jeansy, jeżeli jednak producent nie zamieszcza ostrzeżenia, susz je tak, jak pozostałe ubrania.

Prasowanie ciemnych ubrań żelazkiem

A co z prasowaniem czarnych i ciemnych ubrań? Podczas prasowania żelazkiem najłatwiej je zniszczyć. Tkaniny w ciemnych barwach łatwo się wyświecają – po prasowaniu zostają na nich brzydkie, błyszczące ślady. Dlatego najlepiej prasować je na lewej stronie. Dobrze jest podłożyć miękki ręcznik, by nie pozostawić na materiale wyświeconych śladów szwów, guzików czy aplikacji. Należy pilnować, by nie przekraczać zalecanej temperatury prasowania – im wyższa, tym większe ryzyko wyświecania się materiału.

Prasowanie parą – najlepszy sposób na ciemną odzież

Jeśli zależy Ci na bezpiecznym i skutecznym prasowaniu czarnych i ciemnych ubrań, postaw na parownicę do ubrań! W przypadku ciemnych materiałów to o wiele lepszy sposób. Prasowanie parą jest dużo delikatniejsze dla odzieży, dlatego też nie niesie ze sobą ryzyka wyświecania się materiału. Prasowacz parowy nie powoduje również płowienia ubrań – pozostawia je w głębokim, ciemnym kolorze. Prasownica to idealny wybór, jeżeli w Twojej szafie jest dużo czerni!

 

Prasowanie parą ciemnych ubrań

 

Inne wskazówki pielęgnacyjne

Jeśli Twoje ulubione ciemne ubrania spłowieją, możesz spróbować je odświeżyć za pomocą farbowania w bębnie pralki. Poza tym zawsze miej pod ręką rolkę odkłaczającą – przy ciemnej garderobie się często przydaje. Odpowiednia troska o ciemną odzież sprawi, że posłużą Ci o wiele dłużej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl