Masz pytania? Potrzebujesz porady w doborze urządzenia? ZADZWOŃ DO EKSPERTA 606 377 000

Polecane
Parownica (steamer) SteamOne PRO 2000 2000W
Parownica (steamer) SteamOne PRO 2000 2000W

1 545,00 zł

1 256,10 zł

szt.
Parownica Jiffy Steamer Model J-2
Parownica Jiffy Steamer Model J-2

1 837,00 zł

1 493,50 zł

szt.
Parownica (steamer) SteaMaster J-01
Parownica (steamer) SteaMaster J-01

549,00 zł

446,34 zł

szt.
Produkt dnia
Parownica Jiffy Steamer Model J-2
Parownica Jiffy Steamer Model J-2

1 837,00 zł

1 493,50 zł

szt.
Producenci


» przeczytaj wszystkie opinie
Steamery i Często Zadawane Pytania (FAQ)

STEAMER - CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Czy parownica nadaje się do dezynfekcji?

Tak, prasowacz nadaje się do dezynfekcji, szczególnie ubrań, które trudno wyprać w temperaturze 60 stopni lub powierzchni, których nie można umyć płynem dezynfekującym. Temperatura pary wydobywającej się z prasowacza ma prawie 100 stopni. Gorąca para zabije drobnoustroje. W okresie pandemii koronawirusa, po przyjściu do domu ze sklepu, apteki, miejsca pracy można potraktować gorącą parą: ubrania, buty, torby, czy klucze.

Czy parownica nadaje się do prasowania koszul?

Tak, prasowacz nadaje się do prasowania koszul, sugerujemy prasować jeszcze wilgotne koszule, co pozwala na szybsze ich rozprostowanie. Musimy jednak pamiętać, że prasowacz nie wywiera nacisku na materiał, jak stopa żelazka. Para usunie wszystkie zagniecenia. Wyprasowany materiał nie będzie jednak sztywny, tylko miękki, co odróżnia ten rodzaj prasowania od prasowania zwykłym żelazkiem.

Co jest lepsze w codziennym użytkowaniu w domu - dysza pary, czy stopa żelazka?

Prasowacz parowy to alternatywa dla zwykłego żelazka. Prasowacz jest szybszy, sprawniej też przygotujemy sobie stanowisko pracy. Nie musimy rozkładać deski do prasowania itd. Wystarczy włączyć urządzenie do prądu, nalać wody do zbiornika i gotowe. Samo prasowanie ubrań także zajmuje mniej czasu, a nasze ubrania nie są narażone na wyświecenie materiału, czy przypalenie. Ciekawym połączeniem prasowacza i żelazka jest model Fridja F-1500.

Do jakich tkanin nadaje się prasowacz?

Nie ma podziału na materiały lepsze do prasowania parą, czy gorsze. Prasowanie parą jest konieczne przy materiałach delikatnych ( koszule, bluzki, suknie ślubne, zwiewne sukienki itd.). Jeśli istnieje ryzyko zniszczenia materiału przez wyświecenie, czy przypalenie powinniśmy używać właśnie prasowacza parowego.

Co zrobić, jak się steamer zakamieni?

Większość prasowaczy posiada system odkamieniania, dzięki czemu czyszczenie urządzenia z kamienia kotłowego jest łatwiejsze. W dolnej części wybranych modeli streamerów (SteamOne Dualys, Unilys, Minilys, Pro1800, Pro2000, Pro2400) znajduje się specjalna śruba. Po jej odkręceniu możemy wypłukać znajdujący się tam kamień. Czynność tę powinniśmy wykonywać regularnie, w zależności od intensywności prasowań, lecz nie rzadziej niż raz w miesiącu.
W odkamienianiu pomagają różnego rodzaju środki chemiczne. W naszym sklepie jest dostępny profesjonalny odkamieniacz Wessper. Znanym i sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie urządzeń jest również użycie octu lub kwasku cytrynowego, zmieszanego z wodą w proporcji pół na pół.

Jak rozpoznać czy steamer jest zakamieniony?

Bardzo częstym objawem zakamienienia jest słaby wyrzut pary ze steamera. Gęstość wyrzutu pary zmniejsza się, im bardziej urządzenie jest zakamienione. Zakamienienie w początkowym stadium objawia się także wyrzutem wody, zamiast pary. Związane jest to z brakiem możliwości odpowiedniego nagrzania się wody oraz mniejszą mocą grzałki, na której osadził się kamień.

Jak długo mogę prasować na jednym zbiorniku wody?

Praca urządzenia na jednym zbiorniku zależy od kilku czynników. Znaczenie ma wielkość zbiornika na wodę oraz moc urządzenia. Często związane jest to także z możliwością regulacji wyrzutu pary. Urządzenie, jeżeli posiada regulację wyrzutu pary, zużyje wodę szybciej, gdy będzie pracowało na maksymalnych parametrach.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz typ urządzenia, możemy przyjąć, iż na jednym zbiorniku będziemy pracować od 30 minut do około półtorej godziny.
Ten parametr jest szczególnie ważny w zastosowaniach profesjonalnych: w sklepach, zakładach tapicerskich, hotelach itp. Idealnie sprawdzają się tu modele Jiffy, na przykład J-4000, J-4000M ma zbiornik o pojemności 3,79 litra.

Na czym polega odświeżanie materacy i mebli tapicerowanych? Na ile jest to skuteczne?

Para, którą wytwarza prasowacz bardzo skutecznie odświeża materace, meble tapicerowane.
Zarówno materace jak i meble tapicerowane, po jakimś czasie zaczynają specyficznie pachnieć, związany z ich standardowym użytkowaniem. Często do nieprzyjemnych zapachów mebli tapicerowanych przyczyniają się zwierzęta domowe, jak psy, czy koty.
Para zabija takie zapachy. Może być też użyta do wstępnego zmoczenia zabrudzonego materiału. Po wyczyszczeniu możemy dzięki niej wyrównać materiał używając głowicy steamera na całej powierzchni czyszczonej tkaniny. Odświeżanie materacy, wiąże się także z usunięciem – zabiciem wszystkich drobnoustrojów dzięki zastosowaniu właśnie pary wydobywającej się ze steamera ( temperatura pary to ok. 98°C ).

Czy mogę prasować parą sukienki i bluzki z delikatnych tkanin?

Użycie steamera do prasowania delikatnych tkanin sprawdza się bardzo dobrze. Wynika to z temperatury pary, która nie przypala materiału, nie powoduje jego skręcania oraz nie wyświeca tkaniny.
Często podczas prasowania standardowym żelazkiem, delikatne ubrania na desce zagniatają się ponownie. Dzieje się tak, ze względu na kształt i wagę stopy żelazka, która powoduje zagniecenia w innych miejscach niż miało to miejsce, kiedy zaczynaliśmy prasowanie.
Prasując parą w pionie nie mamy takich problemów, dysza pary delikatnie ociera materiał lub go nie dotyka, dzięki czemu raz wyprasowana część tkaniny taką pozostaje.

Czym różnią się steamery od siebie? Który typ najlepiej wybrać do domu?

Steamery są urządzeniami bardzo zróżnicowanymi, różnią się: wielkością, mocą, wyrzutem pary, wielkością zbiornika długością kabla zasilającego, dodatkowymi akcesoriami itd.
W zależności od naszych możliwości lokalowych kwestia wielkości urządzenia może mieć znaczenie lub nie, pamiętajmy jednak że wielkość urządzenia praktycznie zawsze związana jest w z wielkością zbiornika na wodę, co w przypadku małych gabarytów urządzenia skróci czas pracy na jednym zbiorniku.
Uważam że, najważniejszym parametrem jest moc urządzenia, która praktycznie zawsze przekłada się na wyrzut pary. Minimalna moc urządzenia moim zdaniem to 1500W – 1800W (nie dotyczy streamerów marki Jiffy, gdzie sposób wyrzutu pary jak i zastosowany element grzewczy różnią się od powszechnie używanych – są to urządzenia profesjonalne do zastosowania przede wszystkim w sieciach odzieżowych) .
Gęstość wyrzutu pary powinna, moim zdaniem być co najmniej na poziomie 40g/min. Najlepsze urządzenia osiągają wynik na poziomie 50g/min i więcej. Często gdy urządzenie posiada duży wyrzut pary posiada także możliwość jej regulacji np. 4 stopniowym potencjometrem, co pomaga dostosować ilość wyrzutu pary do danej tkaniny. Bardzo istotna i przydatna funkcja.
Steamery w zależności od modelu posiadają także przydatne akcesoria jak: rękawica do naciągania tkaniny, praktyczna nakładka na kołnierzyk lub mankiet - pomaga w ich doprasowaniu. Szczotka do prasowania delikatnych materiałów typu np. aksamit, czy nakładka umożliwiająca wyprasowanie materiału na tzw. kant.
Proszę pamiętać także o długości kabla zasilającego podczas wyboru prasowacza, jego długość standardowo waha się od 1,8 metra do 5 metrów. Jest to oczywiście parametr istotny, w zależności od miejsca, gdzie będziemy steamera używać. Ma to jednak duże znaczenie jeżeli prasowacz będzie używany do prasowania np. firan, zasłon.

Czy mogę użyć zwykłej butelki, jako pojemnika na wodę, do prasowacza podróżnego?

Wszystko zależy od typu prasowacza podróżnego. Istnieją modele, gdzie jest to możliwe. Wykorzystujemy wtedy specjalną, dodatkową nakrętkę z wężykiem, która jest w komplecie z prasowaczem podróżnym. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się podczas podróży, szczególnie lotniczych, pozwala zaoszczędzić miejsce w walizce, torbie, czy plecaku. Jaka jest odpowiednia butelka zamiast oryginalnego zbiornika? To butelka o pojemności 500ml, czyli taka, która bardzo często czeka na nas w pokoju hotelowym. Generalnie można użyć także innej. Średnica zakrętki jest uniwersalna, pasuje do standardowego gwintu butelek plastikowych. W naszej ofercie takie rozwiązanie jest możliwe w modelach: SteamOne S-Nomad, Fridja F10, Blaupunkt VSI 601

Co to jest wyrzut pary?

Wyrzut pary to parametr opisujący ilość wydobywającej się pary z urządzenia przez jedną minutę. Jest on określany w gramach, np. 40g/m itd. Im większy wyrzut pary, tym tkanina się szybciej nagrzeje i rozprostuje. Szczególnie przydatne to jest, jeśli prasujemy grubsze tkaniny, jak jeans, sztruks, płótno, len. Z prasowaczy domowych najwyższe parametry wyrzutu pary mają: Pro2400 i Dualys modele francuskiej marki SteamOne.

Czy mogę prasować parą w poziomie?

Generalnie prasowacz parowy służy do prasowania w pionie. Nie mówimy tutaj o odświeżaniu materacy, mebli tapicerowanych itd. Podczas prasowania w poziomie, co oczywiście jest możliwe, może nastąpić zgromadzenie się większej ilości wody na dole węża przy łączeniu ze steamerem. Dzieje się tak, ponieważ nie cała para może zostać wypchnięta z urządzenia. W takiej sytuacji należy wyprostować – naciągnąć wąż do pionu i odczekać 2-5 sekund, tak, aby woda została z powrotem wessana do prasowacza.
Prasowanie w poziomie może jednak mieć pewną niedogodność, gdy zbyt długo będziemy używać prasowacza w tej pozycji i nie wykonamy prostowania węża w odpowiedniej chwili, możemy spotkać się ze zjawiskiem ,,wyplucia,, części wody na prasowaną powierzchnię.

Do czego służą akcesoria, które są dołączane do urządzeń?

Steamery w zależności od modelu posiadają także przydatne akcesoria jak: rękawica do naciągania tkaniny, praktyczna nakładka na kołnierzyk, czy mankiet pomagająca w ich doprasowaniu. Szczotka do prasowania delikatnych materiałów typu np. aksamit, czy nakładka umożliwiająca wyprasowanie materiału na tzw. kant. Prasowacze, które posiadają różnorodne akcesoria: Pro2400 i Dualys, oba - francuskiej marki SteamOne.

Jak długi jest kabel zasilający?

Długość kabla zasilającego różni się w zależności od danego modelu jak i producenta i wacha się najczęściej od 1,8 metra do 5 metrów. Jest to oczywiście parametr istotny lub nie w zależności od miejsca gdzie będziemy steamera używać. Ma to jednak duże znaczenie jeżeli prasowacz będzie używany do prasowania np. firan, zasłon. Najdłuższa kable zasilające mają prasowacze francuskiej marki SteamOne: Pro2400 i Pro2000.

Czy muszę po każdym użyciu składać prasowacz?

Generalnie nie ma to znaczenia dla żywotności urządzenia. Natomiast ma oczywiście znaczenie, czy mamy dostatecznie miejsca w domu. W zależności od tego czy posiadamy pralnię gdzie urządzenie używamy, czy otwartą garderobę, czy używamy prasowacza akurat w tym pokoju, w jakim najczęściej prasujemy.
Musimy jednak pamiętać o jednym, tak jak składanie urządzenia nie ma znaczenia tak duże znaczenie ma opróżnienie zbiornika i steamera z wody. Jeżeli urządzenie pozostawiamy nie używając go przez dłuższy czas. Z wody wytrąca się kamień, który zakamienia urządzenie, co jest oczywiście niewskazane.
Prasowacze zaprojektowane, aby działać i pięknie wyglądać, to prasowacze francuskiej marki SteamOne: modele: Dualys, Minilys oraz angielskiej marki Fridja, model F-1500.

Czym różni się maszt teleskopowy od składanego?

Maszt teleskopowy, to taki który wysuwa się i składa w jedną część. Posiada specjalne zaciski, które po zaciśnięciu trzymają maszt w formie rozłożonej. Maszt składany, to taki, w którym poszczególne części masztu skręcamy. Każda z części jest oddzielnie skręcana. Przykladem masztu teleskopowego jest SteamOne, model Dualys. Maszt skręcany mają prasowacze amerykańskiej marki Jiffy.

Czy muszę, za każdym razem po prasowaniu, wylewać wodę ze zbiornika prasowacza?

Po skończonej pracy nie musimy wylewać wody za każdym razem. Wszystko zależy to od tego, kiedy będziemy ponownie używać urządzenia. Jeżeli okres będzie krótki: jeden, dwa dni to woda może pozostać w prasowaczu. Natomiast jeżeli zamierzamy nie używać prasowacza dłużej, to należy opróżnić zbiornik i bazę z wody. Woda w prasowaczu powoduje osadzenie się kamienia, co skraca żywotność urządzenia.

Jak przeciwdziałać zakamienianiu prasowaczy?

Zakamienianie prasowaczy następuje przez używanie do jego napełnienia zwykłej wody z kranu. W wodzie znajduje się wiele minerałów, które podczas prasowania odkładają się na elementach grzejnych i innych częściach urządzenia.
Jak tego uniknąć? Należy stosować wodę demineralizowaną, która możemy uzyskać, na przykład, używając filtrów AGD do twardej wody. Ważne jest także, aby urządzenie odkamieniać regularnie w zależności od intensywności użytkowania.

Czy mogę używać prasowacza z kategorii „domowych” w sklepie odzieżowym?

Prasowacze w sklepach pracują przez wiele godzin dzienne, co powoduje że ich zużycie jest duże. Zastosowanie w salonach odzieżowych urządzeń domowych nie sprawdza się. Taki prasowacz szybko się zakamieni, a jego elementy zużyją. Do pracy w sklepach odzieżowych powinniśmy używać urządzeń specjalnie do tego dedykowanych, z kategorii „profesjonalnych”.
Dedykowane do zastosowań profesjonalnych są wszystkie prasowacze amerykańskiej marki Jiffy oraz francuskiej marki SteamOne Pro.

Jak wyprasować zasłony i firany?

Zasłony i firany możemy z powodzeniem wyprasować prasowaczem parowym. Jest to wygodniejsze rozwiązanie niż prasowanie w poziomie.
Przy użyciu zwykłego żelazka często mamy problem ze zbyt duża powierzchnią do prasowania, materiał gromadzi nam się pod nogami, gniecie się, ponownie brudzi. Używając prasowacza parowego jest inaczej. Zasłonę lub firanę powinniśmy powiesić i taką dopiero prasować. Zalecamy, aby materiał był jeszcze lekko wilgotny, wtedy efekt osiągniemy w krótszym czasie.
Pewną niedogodnością jest to, iż głowica prasowacza nie sięgnie z podłogi do samej góry materiału. Zalecamy położenie bazy prasowacza na krzesło lub stolik, aby zniwelować ten problem.
Pamiętajmy, prasowanie parą nie przypala materiału i nie wyświeca go. Najlepiej sprawdzą się prasowacze z długim kablem zasilającym, stabilne i z lekką głowicą, np. Pro2000 lub Pro2400 francuskiej marki SteamOne.

Jak prasować parą, żeby osiągnąć wymarzony efekt?

Polecamy obejrzenie filmiku instruktażowego jak używać prasowacza parowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl