Jesteś jedną z tych osób, którym mycie okien kojarzy się z czasochłonnym, żmudnym i nieprzyjemnym obowiązkiem? Nic dziwnego, jeśli robisz to tradycyjnymi metodami – np. płynem do mycia szyb i szmatką. Jest to męczące, trwa bardzo długo, a na koniec zazwyczaj i tak zostają smugi. Na szczęście dziś do dyspozycji mamy nowoczesne urządzenia, które znacząco usprawnią tę czynność i które w dodatku przydadzą się nie tylko do mycia okien, ale... całego domu. Mycie okien może być szybkie, skuteczne i satysfakcjonujące, w dodatku bez smug i detergentów. Postaw na myjkę parową – szybko przekonasz się, że to urządzenie, którego nie da się zastąpić.
Jak działa myjka parowa?
Myjka parowa (inaczej parownica) to urządzenie wyposażone w zbiornik (bojler) na wodę, dysze parowe i końcówkę do mycia. Bojler przez kilka minut podgrzewa wodę, aż powstanie para. Za pomocą dysz gorąca para pod ciśnieniem kilku barów kierowana jest na mytą powierzchnię. Para z łatwością dostaje się do każdego trudno dostępnego zakamarka. Rozpuszcza brud i dezynfekuje ją, zabijając nawet 99,9% bakterii i wirusów, a końcówka zbiera zanieczyszczenia. Myjka parowa pozostawia powierzchnię idealnie czystą, odkażoną i bez żadnych smug. Myjki parowe zazwyczaj sygnalizują moment, w którym woda nagrzana jest do odpowiedniej temperatury, a także gdy zabraknie jej w zbiorniku. W zależności od modelu końcówka może być wyposażona w ściągaczkę lub specjalną ściereczkę z mikrofibry. Myjki parowe czyszczą przy użyciu minimalnej ilości wody. bez użycia detergentów. Dzięki temu są ekonomiczne i ekologiczne.
Wielofunkcyjne myjki parowe
Można oczywiście kupić myjkę parową przeznaczoną wyłącznie do mycia okien i luster. O wiele lepszym wyborem jednak są wielofunkcyjne parownice z funkcją mycia okien. Zazwyczaj są to urządzenia o dużej mocy, a przy tym o zdecydowanie większych możliwościach. Doskonałym przykładem jest myjka Euroflex Vapour M6S. Wyposażona jest w wiele funkcjonalnych akcesoriów – mop do mycia podłogi, szczoteczkę nylonową oraz drucianą, rury przedłużające, dyszę punktową do czyszczenia trudno dostępnych miejsc (na przykład fug lub szczelin w ramie okiennej), skrobaczkę, małą szczotkę oraz adapter i dopasowane ściereczki, a także osobną myjkę do okien. Generuje ciśnienie pary 4,5 baru, a zbiornik na wodę ma pojemność 1,2 l. Wszystko to oznacza, że pomocą parownicy Euroflex Vapour M6S sprzątniesz cały dom szybko, wygodnie i skutecznie, dezynfekując wszystkie powierzchnie – w tym tapicerkę.
Szybkie mycie okien myjką parową
W jaki sposób szybko umyć okna myjką parową? To nic trudnego – urządzenie w zasadzie samo wykona za nas większość tej pracy. Szybkie mycie okien parownicą warto zacząć od ram – dysza punktowa idealnie nada się do wyczyszczenia wszystkich trudno dostępnych miejsc. Para ekspresowo odklei i rozpuści wszelkie zanieczyszczenia – wystarczy je zetrzeć ściereczką. Gdy ramy okna będą już czyste, czas przejść do mycia szyb. Umycie ich myjką parową (taką jak parownica Euroflex Vapour M4, która wyposażona jest w liczne akcesoria ułatwiające sprzątanie parą) zajmie krótką chwilę! Wystarczy przeciągnąć uruchomioną parownicę po powierzchni szyby w taki sposób, by nie pominąć żadnego miejsca. Końcówka do mycia okien wyposażona w ściereczkę z mikrofibry lub końcówka ze ściągaczką zbierze brud, nie pozostawiając smug. W przypadku trudniejszych do usunięcia zanieczyszczeń najpierw za pomocą pary (np. dyszą punktową) należy rozpuścić kłopotliwy brud, a następnie użyć skrobaczki. Potem wystarczy przetrzeć to miejsce myjką i problem z głowy!
Czym kierować się przy wyborze myjki parowej?
Jakie czynniki powinny decydować o wyborze konkretnego modelu myjki parowej? Parownice różnią się między sobą właściwościami technicznymi, od których zależy skuteczność czyszczenia oraz wygoda użytkowania. Które parametry są najistotniejsze?
- Moc – im większa, tym wyższe ciśnienie pary i szybsze nagrzewanie. Urządzenia wielofunkcyjne, takie jak Euroflex Vapour M4 lub M6S, charakteryzują się wysoką mocą, dzięki czemu pracują bardzo wydajnie;
- Ciśnienie – im wyższe ciśnienie generowane przez myjkę, tym skuteczniejsze jest rozpuszczanie przez nią trudnych zabrudzeń;
- Pojemność zbiornika na wodę – im większa, tym dłuższy nieprzerwany czas pracy, ale i dłuższe nagrzewanie;
- Długość przewodu zasilającego lub czas pracy i ładowania akumulatora;
- Szybkość nagrzewania się wody;
- Opcja regulacji strumienia pary – przydatna opcja, dzięki której zyskujemy więcej możliwości czyszczenia (np. dzięki zmniejszeniu strumienia można czyścić parą powierzchnie wrażliwsze na wodę);
- Liczba akcesoriów w zestawie – im więcej różnych końcówek, tym praktyczniejsze i bardziej uniwersalne jest urządzenie. Wielofunkcyjne parownice, takie jak myjki parowe Euroflex Vapour, wyposażone są w końcówki do każdych powierzchni i zakamarków, dzięki którym posprzątasz i zdezynfekujesz cały dom bez większego wysiłku.