Prasowanie parownicą, inaczej zwaną steamerem lub prasowaczem parowym, daje wiele korzyści, których brakuje przy prasowaniu tradycyjnym żelazkiem. Jest szybkie, wygodne i o wiele bezpieczniejsze dla wielu rodzajów tkanin, gdyż nie ma ryzyka wyświecenia czy przypalenia materiału. By prasować steamerem, nie potrzeba deski – wystarczy zawiesić ubranie na wieszaku. Prasowaczem parowym bardzo łatwo wygładzić zagniecenia na firankach i zasłonach już wiszących w oknie czy na rozłożonym na stole obrusie. By skutecznie prasować parownicą, wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach.
Jakie materiały można prasować steamerem?
Do wygładzania parownicą nadaje się większość materiałów, zwłaszcza delikatniejszych, jak tiul, organza czy muślin. Steamer doskonale poradzi sobie z wełną, jedwabiem, bawełną czy poliestrem, a także delikatnymi koronkami. Nie powinno się prasować parą zamszu. Oczywiście zawsze przed prasowaniem należy sprawdzić oznaczenia na metce – niektóre materiały mogą wymagać ostrożnego traktowania. W przypadku bardzo grubych i mocno pozagniatanych materiałów, takich jak jeans, prasowalnica parowa może okazać się niewystarczająca.
Jak prawidłowo prasować parą?
Steamerem najwygodniej prasuje się w pionie – warto powiesić ubranie na wieszaku. Niektóre modele prasowaczy parowych są wyposażone w zintegrowany stojak z wieszakiem. Należy napełnić zbiornik parownicy do ubrań wodą w odpowiedniej ilości. Najlepiej używać wody demineralizowanej – wydłuży to żywotność urządzenia. Prasowanie parą można rozpocząć, gdy urządzenie odpowiednio się nagrzeje. Przyda się specjalna rękawica, która ochroni dłoń przed oparzeniem. By wygładzić materiał, trzeba przesuwać dyszę steamera pionowymi ruchami. Para wchodzi głęboko w warstwy włókien, rozluźnia je i rozprostowuje zagniecenia. Prasowacz parowy z pewnością nie uszkodzi tkaniny. Materiały z nadrukami oraz naszytymi aplikacjami lepiej prasować parownicą po lewej stronie. Należy trzymać parownicę w niewielkiej odległości od prasowanego materiału, bez dotykania go, inaczej mogą powstać mokre plamy. Przy używaniu steamera ręcznego warto zwracać uwagę, by trzymać urządzenie w pionie – wyeliminuje to ryzyko wycieku wody. Po skończonym prasowaniu parowym ubranie jest lekko wilgotne, dlatego należy pozostawić je na kilka-minut do całkowitego wyschnięcia.
Praktyczne akcesoria do prasowalnic parowych
Wiele prasownic parowych posiada w zestawie dodatkowe nakładki na dysze prasujące. To bardzo praktyczne dodatki, które warto wykorzystywać podczas prasowania steamerem. Nakładka ze szczotką usunie z odzieży czy zasłon kurz, sierść i włosy, pomoże też skuteczniej wyprasować sztywniejszy materiał. Parownice do użytku profesjonalnego bywają wyposażone dodatkowo w szersze metalowe dysze, dzięki którym prasowanie dużych powierzchni, takich jak hotelowe zasłony, obrusy w restauracji czy tkaninowe dekoracje weselne, będzie o wiele szybsze i skuteczniejsze.